MENU
LIST OF NAST COMMITTEES
(as of 22 February 2018)

I.  PERMANENT COMMITTEE
 
1.  COMMITTEES ON PHILIPPINE SCIENCE HERITAGE CENTER
(To plan and implement for the Philippine Science Heritage Center)
 
1.    A. WORKING COMMITTEE
Acd. Jaime C. Montoya, Chair (HSD)
National Scientist Dolores A. Ramirez (ASD)
Acd. Salcedo L. Eduardo (BSD)
Acd. William G. Padolina (MPSD)
Acd. Aura C. Matias
Acd. Michael L. Tan (SSD)
Dr. Juan Carlos T. Gonzalez (OYS 2011, and Curator, UPLB Museum
of Natural History)
Ms. Luningning E. Samarita Domingo
Representative from Department of Education
 
Secretariat: Senior Science Research Specialist or alternate
 
1.B. INTER AGENCY WORKING COMMITTEE
 
Acd. Jaime C. Montoya – Chair
Mr. Loriano Reyes – PCAARRD
Ms. Ruby Cristobal – SEI
Head Executive Assistant, OSEC
Prof. Leonardo Rosete, Dean, UP College of Fine Arts
Ms. Corazon Alvina, Museo ng Lahi
 
2. COMMITTEE ON ELECTION 
(To facilitate NAST elections: design of ballots if necessary, voting procedures, counting and proclamation of winners)
 
NS Ernesto O. Domingo, Chair (HSD)
Acd. Rafael D. Guerrero III (ASD)
Acd. Evelyn Mae Tecson-Mendoza (MPSD)
NS Raul V. Fabella (SSD)
Acd. Salcedo L. Eduardo (BSD)
Acd. Reynaldo B. Vea (ESTD)
 
Secretariat: Planning Officer III or Senior Science Research Specialist
 
3. NAST TALENT SEARCH FOR YOUNG SCIENTISTS BOARD OF JUDGE
(Evaluate the nominees for the award and select the winner/s. If necessary, suggest improvement of the procedure and criteria for selection)
 
NS Raul V. Fabella, Chair (SSD)
Acd. Ruben L. Villareal (ASD)
Acd. Gisela P. Concepcion (BSD)
Acd. Jose Maria P. Balmaceda  (MPSD)
Acd. Estrella F. Alabastro (ESTD)
Acd. Carmencita D. Padilla (HSD)
DOST Undersecretary for S&T Services
 
Secretariat: Senior Science Research Specialist or alternate
 
4. NAST TWAS PRIZE FOR YOUNG SCIENTIST (TWAS Awards Committee)
(Evaluate the nominees for the award and select the winner/s. If necessary, suggest improvement of the procedure and criteria for selection)
 
Acd. Emil Q. Javier, Chair
NS Dolores A. Ramirez
NS Ricardo M. Lantican
NS Lourdes J. Cruz
Acd. Filomena F. Campos
Acd. Gisela P. Concepcion
 
Secretariat: Senior Science Research Specialist or alternate
 
5. NAST ENVIRONMENTAL SCIENCE AWARD BOARD OF JUDGES
(Evaluate the nominees for the award and select the winner/s. If necessary, suggest improvement of the procedure and criteria for selection)
 
Acd. Rhodora V. Azanza, Chair (BSD)
Acd. Marco Nemesio E. Montaño (MPSD)
NS Mercedes B. Concepcion (SSD)
Acd. Libertado C. Cruz (ASD)
Acd. Angel L. Lazaro III (ESTD)
Acd. Quintin L. Kintanar (HSD)
 
Secretariat: Senior Science Research Specialist or alternate
 
6.NAST AWARD FOR OUTSTANDING RESEARCH IN TROPICAL MEDICINE BOARD OF JUDGES
(Active search for nominees for the award. Evaluate the nominees for the award and select the winner/s. If necessary, suggest improvement of the procedure and criteria for selection)
 
Health Sciences Division Members:
 
Acd. Jaime C. Montoya, Chair
NS Ernesto O. Domingo
Acd. Quintin L. Kintanar  
Acd. Carmencita D. Padilla           
Acd. Thelma E. Tupasi
Acd. Antonio Miguel L. Dans
Acd. Edward H.M .Wang
Executive Director, PCHRD
 
Secretariat: Senior Science Research Specialist or alternate
 
7. MAGSAYSAY FUTURE ENGINEERS/TECHNOLOGISTS AWARD BOARD OF JUDGES
(Active search for nominees for the award. Evaluate the nominees for the award and select the winner/s. If necessary, suggest improvement of the procedure and criteria for selection)
 
Engineering Sciences and Technology Division Members
 
Preliminary Screening/Judging

Acd. Angel L. Lazaro III - Chair
Acd. Estrella F. Alabastro
Acd. Eliezer A. Albacea
Acd. Alvin B. Culaba
Acd. Jose B. Cruz, Jr.         
Acd. Aura C. Matias
Acd. Guillermo Q. Tabios III
Acd. Raymond Girard R. Tan
Acd. William T. Torres                
Acd. Filemon A. Uriarte, Jr.
Acd. Reynaldo B. Vea
 
Secretariat: Senior Science Research Specialist or alternate
 
Final Judging
Acd. Angel L. Lazaro III – Chair
Two (2) members of ESTD
Director, SEI
Director, MIRDC
 
8. NSTW AWARDS
(Active search for nominees for the awards. Evaluate the nominees for the awards and select the winner/s. If necessary, suggest improvement of the procedure and criteria for selection)
 
8.A. OUTSTANDING TECHNOLOGY COMMERCIALIZATION AWARD (Gregorio Y. Zara Medal) Board of Judges
 
Board of Judges
Acd. Jose O. Juliano (MPSD) - Chair
Acd. Rafael D. Guerrero III (ASD)
Acd. Asuncion K. Raymundo (BSD)
Acd. Estrella F. Alabastro (ESTD)
Acd. Carmencita D. Padilla (HSD)
DOST Undersecretary for S& T Services
Director, TAPI-DOST
1 Representative from industry
 
Secretariat: Senior Science Research Specialist or alternate
 
8.B. OUTSTANDING RESEARCH AND DEVELOPMENT AWARDS (BASIC – Eduardo A. Quisumbing Medal AND APPLIED – Julian Banzon Medal) Board of Judges
 
NS Lourdes J. Cruz, Chair (MPSD)
Acd. Rhodora V. Azanza (BSD)
Acd. Ruben L. Villareal (ASD)
Acd. Angel L. Lazaro III (ESTD)
Acd. Jaime C. Montoya (HSD)
NS Raul V. Fabella (SSD)
Mr. Alex Sy
 
Secretariat: Senior Science Research Specialist or alternate

8.C. OUTSTANDING SCIENCE ADMINISTRATOR AWARD (Dioscoro Umali Medal)
 
NS Edgardo D. Gomez, Chair
Dr. Santiago R. Obien
Dr. William D. Dar
Dr. Luis Rey I. Velasco
Dr. Reynaldo V. Ebora
(Note: All are recipient of the award)
 
Secretariat: Senior Science Research Specialist or alternate
 
9. DR. GEMINIANO DE OCAMPO VISIONARY AWARDS FOR MEDICAL RESEARCH
 
Secretary, DOH
President, PMA
1 representative of family
Executive Director, PCHRD
Chair, HSD-NAST
 
Secretariat: Senior Science Research Specialist or alternate
 
10. ASEAN PANEL OF JUDGES FOR LOCAL SEARCH
(Evaluate the nominees for the award and select the winner/s. If necessary, suggest improvement of the procedure and criteria for selection)
 
NS Lourdews J. Criz, Chair (MPSD)
NS Ernesto O. Domingo (HSD)
NS Raul V. Fabella (SSD)
Acd. Reynaldo B. Vea (ESTD)
Acd. Salcedo L. Eduardo (BSD)
Acd. Rafael D. Guerrero III (ASD)
Note: Chair of the board of judges will represent the Philippines in the ASEAN level panel of judges
 
Secretariat: Senior Science Research Specialist or alternate
 
11. NAST PUBLICATION COMMITTEE
 
Acd. Evelyn Mae Tecson-Mendoza, Chair (MPSD)
NS Dolores A. Ramirez (ASD)
Acd. Salcedo L. Eduardo (BSD)
Acd. William T. Torres (ESTD)
Acd. Carmencita D. Padilla (HSD)
Acd. Agnes C. Rola (SSD)
 
Secretariat: Senior Science Research Specialist or alternate
 
 
12. WEBSITE & SOCIAL MEDIA COMMITTEE
 
Acd. William G. Padolina, Chair (MPSD)
Acd. Michael L. Tan (SSD)
Acd. Alvin B. Culaba (ESTD)
 
Secretariat: Chief Science Research Specialist

13. MEMBERSHIP COMMITTEE
(To gather information on scientist/s for possible nomination for NAST membership.  Review, evaluate and if necessary, revise and/or formulate criteria being used in the selection for nomination.)
 
Acd. Angel L. Lazaro III, Chair (ESTD)
Acd. Jose Maria P. Balmaceda (MPSD)
Acd. Jaime C. Montoya (HSD)
N.S. Edgardo D. Gomez (BSD)
Acd. Ceferino P. Maala (ASD)
NS Raul V. Fabella (SSD)
 
Secretariat: Senior Science Research Specialist or alternate
 
14. GRANTED PATENT/UTILITY MODEL ADVISORY BOARD
 
NS Lourdes J. Cruz (Chair)
Dr. Victor B. Amoroso
Dr. Merle M. Opeña
Dr. Reynaldo V. Ebora
Dr. Jaine Reyes
Engr. Edgar I. Garcia
Engr. Epifanio M. Evasco
Dir. Carmen G. Peralta
 
Secretariat: Senior Science Research Specialist or alternate

15. NATIONAL CONTENT SELECTION ADVISORY BOARD
 
NS Lourdes J. Cruz (Chair)
Acd. Salcedo L. Eduardo
Acd. Guillermo Q. Tabios III
Acd. Evelyn Mae Tecson-Mendoza
Acd. Rafael D. Guererro III
Acd. Agnes C. Rola
Acd. Edward H.M. Wang
Dr. Glenn B. Gregorio
Dr. Merdelyn S. Mendioro
Dr. Edsel Maurice T. Salvana      
Dr. Allan N. Soriano
Dr. Dennis S. Mapa
Dr. Edsel Beja
 
Secretariat: Senior Science Research Specialist or alternate
 
II. AD HOC COMMITTEE
 
1. 41st ANNUAL SCIENTIFIC MEETING
 July 10-11, 2019
 

2. COMMITTEE ON NAST BUILDING
(To plan for the NAST building)
 
Acd. Angel L. Lazaro III, Chair (ESTD)
NS Dolores A. Ramirez (ASD)
Acd. Evelyn Mae Tecson-Mendoza (MPSD)
NAST President
 
Secretariat: Chief Administrative Officer or alternate
 
3. TASK FORCE ON CLIMATE CHANGE
(To recommend action plan concerning climate change)
 
Acd. Guillermo Q. Tabios, III (ESTD), Chair
Acd. Arsenio M. Balisacan (SSD)
Acd. Rafael D. Guerrero III (ASD)
Acd. Jaime C. Montoya (HSD)
Acd. Mudjekeewis D. Santos (ASD)
Dr. Mercedita A. Sombilla (NEDA)
Dr. Felino P. Lansigan (OYS)
Dr. Laura T. David (OYS)
Dr. Dennis S. Mapa (OYS)
Dr. Antonio A. Loyzaga (Manila Observatory)
Dr. Camelita Taguiam (ERDB)
Dr. Flaviana Hilario (PAGASA)
Dr. Florencio Pulhin (UPLB-CFNR)
 
Secretariat: Chief Science Research Specialist or alternate
 
4. NAST ADVISORY COMMITTEE ON ACTIVE AGING
(To recommend action plan concerning active aging)
 
NS Ernesto O. Domingo (HSD) - Chair
Acd. Reynaldo B. Vea (ESTD)
Acd. William T. Torres (ESTD)
Dr. Alejandro Herrin (UP School of Economics)
Dr. Celeste Tanchoco (FNRI)
Representative from DSWD
Representative from DOH
Representative from PhilHealth
 
Secretariat: Chief Science Research Specialist or alternate
 
5. SCIENTIFIC LINKAGES TASK FORCE
 
Acd. Salcedo L. Eduardo, Chair
Acd. Ruben L. Villareal
Acd. Evelyn Mae Tecson Mendoza
CM Eduardo M. Mendoza     
 
6. NAST ETHICS COMMITTEE
 
NS Edgardo D. Gomez, Chair
NS Angel C. Alcala
NS Dolores A. Ramirez
NS Ernesto O. Domingo
NS Gavino C. Trono
Acd. Allan Benedict I. Bernardo
 
7. TASK FORCE ON NAST STRATEGIC PLAN
 
Acd. Jose B. Cruz, Chair
Acd. Aura C. Matias
Acd. Asuncion K. Raymundo
Acd. Evelyn Mae Tecson-Mendoza
Acd. William T. Torres
Acd. Ruben L. Villareal
Acd. William G. Padolina
 
9. COMMITTEE ON THE REVIEW OF NAST AWARDS
 
NS Dolores A. Ramirez, Chair
NS Raul V. Fabella
NS Ernesto D. Gomez
NS Ernesto O. Domingo
Acd. Estrella F. Alabastro
Acd. Fabian M. Dayrit

9. NAST FOCAL PERSONS
 
Biodiverstiy
Acd. Rhodora V. Azanza (BSD)
Acd. Eufemio T. Rasco, Jr. (ASD)
Dr. Perry S. Ong (OYS)
 
Microbiology Education
Acd. Asuncion K. Raymundo (BSD)
 
Science Education
NS Bienvenido F. Nebres, S.J. (MPSD)
Acd. Evelyn Mae Tecson-Mendoza (MPSD)
NS Lourdes J. Cruz (MPSD)
Acd. Ruben L. Villareal (ASD)
 
PA2020
Acd. Emil Q. Javier (BSD)
Acd. Ruben L. Villareal (ASD)
 
IPR
Acd. Gisela P. Concepcion, Chair
Atty. Marion Ivy dela Cruz-Decena, TAPI-DOST
InterAcademy Partnership (IAP) – NAST President
InterAcademy Council (IAC) – NAST Secretary
IAP for Health – Acd. Camencita D. Padilla (HSD)

The World Academy of Sciences
Acd. Emil Q. Javier (BSD)
NS Dolores A. Ramirez (ASD)
NS Ricardo M. Lantican (ASD)
Acd. Filomena F. Campos (BSD)
NS Lourdes J. Cruz (MPSD)
Acd. Gisela P. Concepcion (BSD)
Association of Academies and Societies of Sciences in Asia (AASSA) – NAST President
 
 
III. BEING TACKLED BY DIVISIONS BASED ON THEIR PLANS
 
1. Agricultural Sciences Division (ASD)
 
a. PA 2020
b. Science Education
c.Climate Change
 
2. Biological Sciences Division (BSD)
 
a. Microbiology Education
b. Expansion of Marine Protected Areas
 
3. Engineering Sciences and Technology Division (ESTD)
 
a. Engineering Education _ Acd. Reynaldo B. Vea
b. Transportation – Acd. Reynaldo B. Vea
c. Land/Air/water and Environment – Acd. Guillermo Q. Tabios III & Acd. Angel L. Lazaro III
d. ICT Ecosystems – Acd. William T. Torres, Acd. Jose B. Cruz, Jr. & Acd. Eliezer A. Albacea
e. Manufacturing – Acd. Aura C. Matias and Acd. Raymond Girard Tan
f. Energy and Environment – Acd. Filemon A. Uriarte, Jr., Alvin B. Culaba and Acd. Estrella F. Alabastro
 
4. Mathematical and Physical Sciences Division (MPSD)
 
a. Biotechnology
b. Science Education
c. Manufacturing
d. Mining
e. RPE (Scientific Publicity)
 
5. Health Sciences Division (HSD)
 
a. IAP for Health– Acd. Carmencita D. Padilla
b.Aging – NS Ernesto O. Domingo
c.Future Leaders Forum – Acd. Carmencita D. Padilla
d.Universal Health Care – NS Ernesto O. Domingo
e.Non-Communicable Diseases (NCDs) – Acd. Antonio Miguel L. Dans
 
6. Social Sciences Division (SSD)
a. SDGs – NS Mercedes B. Concepcion
b. Science Education

NOTE: President of NAST is ex officio member of all NAST Committees